תלונת שווא

תלונת שווא

נראה כי אחד המעשים המכוערים ביותר שאדם יכול לעשות, הוא להעליל עלילת שווא על רעהו, על דבר שלא היה ולא נברא. לצערנו, מציאות כזו, שבה אנשים מעלילים עלילות שווא, היא אומנם מציאות שמתרחשת בשוליים, אך עדיין, היא מציאות שרירה וקיימת. לא אחת, תלונות שווא קיימות בין בני זוג במסגרת הליכי גירושין, כדי לפגוע במהלך הגירושין התקין. לעיתים רחוקות, תלונות שווא מוגשות בין עובדים, כדי לפגוע איש ברעהו. כמו כן, תלונות שווא הן נושא שאפשר להיתקל בו במסגרת עבירות מין.

ככלל, תלונות השווא זו סוגיה רגישה ובצדק. אי לכך, כדי ליצור מעט סדר בנושא, מצאנו לנכון לחבר את המאמר שלהלן, אשר במסגרתו נסביר מהן תלונות שווא, מה כדאי לדעת על תלונות שווא וכן מה אפשר לעשות במקרה שמוגשת נגדך תלונת שווא. כל זאת – לידיעתכן\ם ונוחיותכן\ם, הגולשים והגולשות:

הערה חשובה – המאמר שלהלן הוא מאמר כללי בלבד. אין בו כדי לנקוט עמדה ספציפית וכן אין בו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי ספציפי.

תלונת שווא – מהי?

כשמה כן היא: תלונת שווא היא תלונה שמוגשת לאיש חוק, או לאדם מסוים בעל סמכות, שכל כולה היא עלילה. כלומר, תלונת שווא היא תלונה שמוגשת על אירוע שלא באמת קרה. עם זאת, תלונת שווא היא גם תלונה שיתכן שיש בה קמצוץ של אמת, אך עיקרה, הוא שקרי. למשל – כאשר אדם טוען שפלוני תקף אותו, אך פלוני לא תקף אותו אלא לכל היותר קילל אותו. תלונת שווא היא בוודאי מעשה לא מוסרי ולא ראוי, בכל שלב ומכל היבט.

מדוע בכלל מוגשות תלונות שווא?

מניסיוננו בתור עורכי דין לענייני משפחה, אנו יכולים לציין כי תלונות שווא מוגשות לרוב בשלושה רבדים: תלונות שווא, הן נושא שאפשר להיתקל בו בתחום עבירות המין. כלומר, כאשר מתלונן או מתלוננת טוענים כי נעשתה בהם עבירת מין, כאשר לא היו דברים מעולם. רובד שני שבו ניתן לעיתים להיתקל בתלונות שווא והוא גם הרובד השכיח, הוא בתחום המשפחה.

כלומר, כאשר בני זוג מגישים תלונות שווא על אלימות איש כלפי רעהו או כלפי ילדים משותפים. לא פעם, תלונות שווא בתחום המשפחה, מוגשות כדי ליצור יתרון מסוים במסגרת הליך משפטי, בין אם מדובר בהליכי גירושין או הליכי משמורת ילדים, אשר נלווים להליך הגירושין.

רובד נוסף שבמסגרתו אפשר להיתקל בתלונות שווא, הוא בתחום יחסי העבודה. לא אחת אפשר להיתקל בסיטואציות שבהן אדם שפוטר ממקום העבודה, מתלונן נגד מעסיק, בגין דברים שלא באמת התרחשו, רק כדי לנקום, או לחלופין, כאשר מוגשת תלונה כדי לפגוע במועמד לתפקיד מסוים, במסגרת מקום העבודה.

נבהיר כי הדוגמאות שהצגנו הן חלקיות וכלליות בלבד.

הוגשה נגדי תלונת שווא – מה כדאי לעשות?

בין אם אתה מעסיק, או בן משפחה שהוגשה נגדו תלונת שווא, או אדם שהוגשה נגדו תלונת שווא בגין עבירת מין, חשוב לזכור מספר כללי אצבע:

(1) תיעוד – הוגשה נגדך תלונת שווא? יש לחפש תיעוד לשיחות קודמות שהיו עם המתלונן, מכתבים שנשלחו, הודעות וכן הקלטות של שיחות שנעשו כדרך אגב. לעיתים תיעוד כזה, ששמור במעמקי הטלפון הנייד, יכול לשנות לחלוטין את התמונה.

(2) עדים – בדוק עם עדים שהיו עדים לקשר עם המתלונן וכן בדוק האם המתלונן מסר דבר מה על אירועים שאירעו. לעיתים, עד יכול לתאר, כי המתלונן תיאר בפניו כי בכוונתו להגיש תלונת שווא וכיו"ב. (3) היעזר בעורך דין בהקדם – לצערנו, תלונת שווא לעיתים יכולה להוביל לכתב אישום פלילי. אל תסתכן. אם נעצרת בחשד לביצוע עבירה מסוימת והתלונה מקורה בתלונת שווא, פנה בהקדם לעורך דין בתחום ההתמחות הפלילית או בתחום המשפחה בעת הצורך.

(4) הגש תביעת לשון הרע – תלונת שווא, יכולה לפגוע אנושות בשמו הטוב של האדם שנגדו הוגשה התלונה. אם התיק מושא התלונה הסתיים ואכן ניתן להוכיח כי התלונה הייתה תלונת שווא, אל תהסס – הגש נגד המתלונן\ת תביעת לשון הרע. החוק מאפשר לך להגיש תביעה ללא הוכחת נזק, עד לסכום של 50,000 ₪.

(5) הגש תלונה נגדית – תלונת שווא, היא גם עבירה פלילית. לכן – אם אתה יכול להוכיח בצורה סבירה כי התלונה הייתה תלונת שווא, אל תהסס והגש תלונה במשטרה.

לסיכום:

אין ספק כי תלונות שווא הן נגע רע. במידה והוגשה נגדך תלונה זו, אנו ממליצים לפעול כפי שתיארנו בהרחבה במאמר הזה וכן – אל תהסס להיעזר בעורך דין בתחום ההתמחות.

לחצו כאן ליצירת קשר

ליצירת קשר

מלאו את הטופס:

זף גינצבורג ושות' – משרד עורכי דין

דילוג לתוכן