עשה ואל תעשה במסגרת הליך פלילי

לעיתים פונים למשרדנו לקוחות אשר הוגש נגדם כתב אישום, או שהם נמצאים במסגרת חקירה פלילית. ישנם מקרים שבהם לקוחות ניגשים אלינו כאשר באמת אפשר לסייע להם. אך לא אחת – לצערנו הרב – לקוחות מגיעים אלינו לאחר שהם נחקרו, מסרו גרסה ולעיתים אף אמרו דברים רבים במסגרת החקירה, שרק יוכלו לפגוע בהם. כך שלא אחת, קצרה ידינו מלסייע. לכן, להתנהלות החשוד במהלך החקירה, יש משמעות רבה להמשך ההליך הפלילי.

לכן מצאנו לנכון לחבר את המאמר שלהלן, שבו נציג מספר עצות כיצד לא להתנהג במסגרת ההליך הפלילי וכן מספר עצות לדרך הנכונה שבה כדאי להתנהל במסגרת ההליך הפלילי, בין אם בשלב החקירה ובין אם לאחריה. כל זאת, לנוחיותכן/ם הגולשים והגולשות, כדלקמן:

ייעוץ משפטי – קודם כל!

הדבר החשוב ביותר שכדאי לעשות כבר במקרה שבו זומנתם לחקירה, הוא לפנות לעורך דין פלילי. לעיתים, ייעוץ משפטי של עורך דין פלילי, יכול להיות ההבדל בין חקירה קצרה, שלאחריה תשוחררו לביתכם, לבין מעצר עד תום ההליכים שיוגש במקביל לכתב אישום פלילי. כפי שציינו בתחילת המאמר, לעיתים גם עורך דין פלילי מיומן ביותר, לא יוכל להציל אתכם, אם תיחקרו ולא תיעזרו בייעוץ משפטי כבר בתחילת הדרך. על החוקר לאפשר לכם להיוועץ בעורך דין ומניעת ייעוץ זה עשויה להשפיע על המשך ההליך הפלילי.

מדובבים בתא המעצר – לפקוח עיניים

לא אחת, במסגרת חקירה פלילית, המשטרה נעזרת במדובבים. אותם מדובבים הם או שוטרים או שחקנים בתשלום. תפקידם של אותם מדובבים הוא להיכנס יחד עמכם לתא המעצר, במסווה של אנשים שנעצרו ולמעשה לדובב אתכם, כדי שתמסרו להם דברים הנוגעים לעבירה שבה אתם נחשדים. אז זהו, שהדברים שאתם מוסרים למדובב לא רק מתועדים בכתב, אלא גם מתועדים בצילום ובהקלטה. הדברים שתאמרו למדובב יוכלו לשמש נגדכם בשלב מאוחר יותר, במסגרת המשפט הפלילי. לכן, חשוב מאוד להימנע מלשוחח עם כל גורם על העבירה שבה אתם נחשדים, על אחת כמה וכמה בתא המעצר.

להיזהר משיחות עם חוקרים

לא אחת, במסגרת החקירה הפלילית הנערכת מול שוטר או חוקר, ישנם רגעים שבהם החוקר ישאל אתכם שאלות על העבירה, תוך שהוא מבטיח לכם שהדברים שתאמרו לו הם "לא לציטוט". אז זהו, שמדובר בתרגיל חקירה מסוכן שיכול לפגוע בכם. ברוב המקרים, חקירת משטרה מתועדת, כלומר – גם מצולמת וגם מוקלטת. לכן, גם דברים שאמרתם שלא נרשמו במסגרת החקירה הפורמאלית בכתב, יכולים לשמש כחומר חקירה נגדכם וכן התיעוד הקולי של החקירה יהיה חלק מחומר הראיות. לכן, כל דבר שאתם אומרים בחקירה, עשוי לפגוע בכם. לכן אל תאמינו לחוקרים שמבטיחים לכם הבטחות שווא.

לא תמיד לחתום על תרשומת החקירה שלכם

בהמשך לעצה שהצגנו בחלק הקודם, נעיר גם כי במידה ונחקרתם על ידי חוקר משטרה, עליכם להתעקש לעיין בתרשומת חקירה לפני שתחתמו עליה. במידה ויש דבר מה שרציתם לומר והוא לא נכתב, דרשו להוסיפו. במידה והחוקר מסרב להוסיף את הדברים המבוקשים, אל תחתמו על תרשומת החקירה.

להימנע משיבוש הליכי חקירה/משפט

במידה ונעצרתם במסגרת חקירה, או שלאחר הגשת כתב אישום הוטלו עליכם הגבלות מסוימות, הרי שחשוב מאוד להיזהר מליצור קשר עם אנשים שעתידים להעיד נגדכם במסגרת ההליך הפלילי. יצירת קשר עם עדים בנסיבות אלה, בין אם בשלב החקירה ובין אם לאחר הגשת כתב האישום, מהווה עבירה פלילית של שיבוש הליכי חקירה וכן של שיבוש הליכי משפט – במידה וכבר הוגש כתב אישום. לכן, היזהרו מליצור קשר עם עדים.

לפנות למחלקה לחקירות שוטרים

במידה ובמהלך חקירה פלילית, חוקר המשטרה נהג עמכם באלימות או בגסות שלא לצורך, הרי שאתם תמיד יכולים – ואף חייבים – לפנות למחלקה לחקירות שוטרים ולהגיש תלונה. יתרה מכך, חשוב מאוד גם לעדכן את עורך הדין שלכם בדבר התנהגות החוקרים.

להיזהר משיחות מסדרון

בדומה לעצה שהצגנו לעיל, אנו מציעים גם להיזהר מלנהל שיחות חולין עם חוקרים שלא במסגרת חקירה. כך למשל, לא פעם תוכלו למצוא את עצמכם במסגרת חקירה פלילית, יוצאים לחצר של תחנת המשטרה כדי לשתות ולעשן.

אלו – כדוגמא – בדיוק הסיטואציות שבהן חוקר המשטרה יתלווה אליכם כדי לשוחח עמכם "כגבר לגבר". אז זהו, דעו לכן/ם שכל דבר שתמסרו לחוקר, יירשם בשלב מאוחר יותר בזיכרון דברים. אותם זיכרונות דברים הם ראיה לכל דבר ועניין והם מוגשים לבית המשפט ועלולים לפגוע בכם. לכן, הימנעו מלנהל שיחות על העבירה גם שלא במסגרת חקירה. אתם תמיד יכולים לשוחח עם החוקר על מזג האוויר ועל המשפחה הנפלאה שלכם/ן ותו לאו.

לחצו כאן ליצירת קשר

ליצירת קשר

מלאו את הטופס:

זף גינצבורג ושות' – משרד עורכי דין

דילוג לתוכן