ממזר

ההלכה היהודית העתיקה, המלווה את העם היהודי מאות בשנים, גורסת בצורה מאוד ברורה, כי "לא יבא ממזר בקהל ה' גם דור עשירי לא יבא לו בקהל ה" (דברים כ"ג ג). ללמדנו, כי בעת העתיקה הממזרות היוותה אות קין קשה וכך גם היום בקהילות דתיות ואף לא דתיות.

אי לכך ובשל חשיבותו המהותית של הנושא, מצאנו לנכון לחבר את המאמר שלהלן, אשר יעסוק במונח "ממזר" בפן הרחב. בין היתר, במאמר נסביר מי הוא ממזר לפי ההלכה היהודית וכן מה המקור ההלכתי למונח זה. בנוסף, נסביר על האיסור החל על גילוי עריות ואף נסביר באילו מקרים אדם אינו נחשב לממזר. לקראת סיום, נסביר מה הדין בכל הנוגע לבדיקת אבהות במקרה של חשד לממזרות. וכל זאת לנוחיותכם/ן, גולשים וגולשות יקרים/ות:

מהי ההגדרה למונח ממזר?

ממזר, לפי ההלכה היהודית, מוגדר בתור אדם שנולד עקב קיום יחסי מין בין אישה נשואה (שהיא "אשת איש") לאדם אחר, שהוא לא בעלה. כמו כן, ממזר הוא אדם שנולד כתוצאה מגילוי עריות (נסביר על כך בהמשך המאמר). ההשלכה של ממזרות, היא איסור חיתון. גם כיום, למרות שאנו חיים בעולם מודרני, לרבנות בישראל יש רשימה של אנשים שנולדו כממזרים, שלמעשה אינם יכולים להינשא כדת משה וישראל.

איסור גילוי עריות

על פי ההלכה היהודית, גילוי עריות הוא אחד החטאים שלכאורה "אין להם פיקוח נפש", הכוונה היא לסיטואציה שבה אדם מקיים יחסי אישות עם בן משפחה מדרגה ראשונה. במילים אחרות, לפי ההלכה היהודית חל איסור חמור על יחסי אישות בין קרובי משפחה בדרגה ראשונה, כמו: אב ובתו, אח ואחות. בנוסף, יש איסור על יחסי אישות בין בן לאמו, אח/ות, אחים/ות של ההורים ועוד. ילד שנולד כתוצאה מגילוי עריות, מעבר לחשש הרפואי שנלווה לכך, מוגדר לפי ההלכה היהודית בתור ממזר.

משמעותה של ממזרות בהלכה היהודית

ילד אשר נולד כתוצאה מגילוי עריות, הוא כאמור – ממזר. בעידן העתיק, ילד שנולד כממזר היה מנודה מהציבור. במילים אחרות, הוא היה מורחק מן העם היהודי ומעמדו האישי נפגע. כמו כן, לפי ההלכה היהודית, ברגע שאדם נולד כממזר, כל הדורות הבאים אחריו ומזרעו ייחשבו גם הם כממזרים. בהתאם להלכה היהודית, הסנקציות לממזרות כוללות, בין היתר – איסור חיתון ליהודי/ה אלא אם גם הם ממזרים, או שניתנת להם אפשרות להינשא רק לגר.

שאלה שכיחה, היא: מדוע חלות הגבלות קשות כל כך על ממזרים? תשובה ברורה ומוצקה לכך, אין, אלא רק על סמך בדיקת מקורות הלכתיים עתיקים יותר. דהיינו, ניתן לומר כי אחת הסיבות לאותן הגבלות, היא כדי להרתיע ולמנוע מקרים של גילוי עריות וכן – על מנת לשמור על התא המשפחתי וקדושת הנישואין.

מי לא נחשב כממזר?

אישה רווקה אשר נכנסה להריון מגבר נשוי או בני זוג שאינם נשואים ומולידים ילד, הוולד לא יחשב כממזר. בנוסף, ילד שנולד עקב קיום יחסים בין בעל ואישה, בעת שהאישה הייתה בנידה, גם הוא לא ייחשב כממזר. כך גם ילד שנולד מיחסי מין בין כהן וגרושה, גם הוא לא ייחשב בתור ממזר.

הוכחת הממזרות

הכלל ההלכתי קובע כי "רוב בעילות אחר הבעל". כלומר, כאשר אישה נשואה מקיימת יחסי מין עם גבר זר ונולד להם ילד משותף, אזי האחרון לא ייחשב לממזר, היות והתפיסה המקובלת היא שהוא נולד מיחסי אישות בין האם לבעלה ללא קשר לגבר הזר.

עם זאת, עולה השאלה: מה הדין במקרים שבהם קיימת התעקשות על עריכת בדיקת אבהות. הרי קיים חשש שאם תיערך בדיקה זו, הרי שיתברר כי הילד הוא ממזר, מה שיפגע בו קשות.

אי לכך, התשובה לשאלה היא כדלקמן – ככלל, בפסיקה קיימת מגמה למנוע בדיקת רקמות וזאת כדי למנוע קיומן של אוכלוסיות של ממזרים ובפרט כדי למנוע פגיעה עתידית בילד. כאמור, משמעותו של ממזר, היא אקוטית. נציין, שהמגמה הזו בענייני בדיקת רקמות, נפוצה הן בבית המשפט לענייני משפחה והן בבית הדין הרבני.

לסיכום

במאמר שלהלן, הסברנו את המונח ההלכתי "ממזרות". הסברנו מהי המשמעות של ממזרות ומה כדאי לדעת על ממזרות. בהתאמה, ניפצנו גם תפיסות אשר רווחות בקרב הציבור, באשר לשאלה מי מוגדר בתור ממזר. נשוב ונדגיש כי גילוי עריות או מעשה ניאוף נתפסים כחטאים מן החמורים ביותר שקיימים ביהדות. המונח "ממזר" נוצר – בין היתר – על מנת למנוע את אותם חטאים.

תגיות:
לחצו כאן ליצירת קשר

ליצירת קשר

מלאו את הטופס:

זף גינצבורג ושות' – משרד עורכי דין

דילוג לתוכן