מיתוסים בהליך הגירושין

ִתחום הגירושין הוא תחום שנוגע לכל אזרח ישראלי, בין אם "זכה" ליטול בו חלק ובין אם שמע אודותיו מפיו של קרוב משפחה או חבר קרוב. אך למרות שמדובר בתחום שנוגע בדרך מסוימת בכולם, עדיין קיימים בו לא מעט מיתוסים שגויים. לכן, במאמר שלהלן ננסה לנפץ כמה מהמיתוסים השכיחים בתחום הגירושין וכן לעשות מעט "סדר" בתחום המורכב אך המרתק הזה.

מיתוס ראשון – אין אפשרות להינשא בנישואין אזרחיים?

אין בישראל חקיקה שמאפשרת נישואין אזרחיים, משום שהחקיקה הקיימת מקנה לבתי הדין הדתיים את הסמכות לשפוט בתחומי גירושין ונישואין. עם זאת, ישנה דרך להינשא בנישואין אזרחיים, אך לא במדינת ישראל, אלא במדינה זרה. מי שנישא במדינה זרה, יכול לאחר מכן להירשם בישראל בתור "נשוי" בתעודת הזהות, להיות מוכר בתור נשוי לכל דבר ועניין, על כל החובות והזכויות הנלוות לכך.

כיום, זוגות ישראלים רבים טסים להינשא בקפריסין, צ'כיה וגם קנדה. קנדה מאפשרת גם לזוגות חד מיניים להינשא באופן פורמאלי, כאשר כאמור לאחר מכן זוגות אלו יכולים להירשם במדינת ישראל כנשואים, על כל המשתמע מכך.

מיתוס שני – עדיף לאישה להגיש תביעת גירושין לבית הדין הרבני?

זהו אחד המיתוסים הרווחים בקרב רבים. נסביר: תביעת גירושין ניתן להגיש רק לבית הדין הרבני, משום שהוא הטריבונל המוסמך לדון בענייני גירושין. עם זאת, השאלה הרלוונטית היא, מתי עדיף להגיש תביעת רכוש, מזונות ומשמורת (שכולן תביעות הכלולות בתוך "הליך" או "תביעת הגירושין") לבית הדין הרבני ומתי לבית המשפט לענייני משפחה.
ישנם מקרים, שבהם עדיף לאישה להגיש תביעה לבית הדין הרבני. אך בניגוד למיתוס המתואר בכותרת, יש מקרים שהנסיבות הן דווקא הפוכות ולגבר משתלם ועדיף להגיש את התביעה לבית הדין הרבני. לכן, כדאי לבחון היטב מהי הערכאה העדיפה ולהתייעץ עם עורך דין מתחום דיני המשפחה.

מיתוס שלישי – הסכם ממון הורס את היחסים?

נהפוך הוא. הסכם ממון מסייע לבני הזוג לחיות חיים מאושרים ו"לישון בשקט". כאשר בני זוג לא חותמים על הסכם ממון, אזי ביום הגירושין הם עשויים לחשוף את עצמם למחלוקות קשות מאוד בכל הנוגע לחלוקת הרכוש שלהם, שעשויות לגרור הליכים משפטיים יקרים ולא נעימים. את המחלוקות האלו אפשר לפתור מראש, באמצעות חתימה על הסכם ממון.

מיתוס רביעי – אפשר להתחמק מתשלום מזונות ילדים, אם לא מרוויחים מספיק?

זהו מיתוס נוסף שרבים מאמינים בו, אך המציאות שונה לחלוטין. החובה לשאת במזונות ילדים נגזרת מהדין הדתי-אישי, שחל על בני הזוג. כאשר מדובר ביהודים, מדובר בחובה שמקורה בדין הדתי וגם בחובה אבסולוטית המוטלת על האב לדאוג לפרנסת ילדיו. עם זאת, שיעור המזונות החודשי המשולם לטובת הילדים, אכן נגזר מיכולת ההשתכרות של האב. אין דינו של אב הנהנה ממשכורת של עשרות אלפי שקלים בחודש, כדינו של אב המשתכר כמה אלפי שקלים בודדים בחודש. אך בניגוד למיתוס הרווח, גובה שכרו של האב לא יפטור אותו מחובת תשלום המזונות.

למרות כל האמור, קיים חריג אחד שבגינו אפשר לפטור אב מחובת תשלום מזונות והוא: כאשר בנו נחשב כ"מורד". ילד מורד הוא ילד שמסרב להכיר באביו ולקיים עמו קשר. במקרים שבהם מוכח, כי הבן מרצונו החופשי, מסרב לקיים עם האב כל קשר, אזי יכולים בית המשפט או בית הדין לפטור את האב מחובת תשלום מזונות. עם זאת, מדובר במקרים חריגים מאוד.

מיתוס חמישי – אם מתחתנים בחו"ל, לא צריך להתגרש בבית הדין הרבני?

והרי לכם "המיתוס האחרון". רבים חושבים בטעות, כי בני זוג שמתחתנים במדינה זרה, צריכים גם להתגרש במדינה זרה ובכך "לפסוח" על בית הדין הרבני. החוק הוא, שעל מנת להתגרש ולשנות את הסטטוס האישי במשרד הפנים, יש להתגרש בבית הדין הרבני (או בית דין דתי אחר, בהתאם לדתו של האזרח). כאמור, בישראל נישואין וגירושין נעשים על פי הדין הדתי-אישי שחל על בני הזוג. לכן, אמנם קיימת אפשרות להינשא במדינה זרה, אך היא בבחינת "אליה וקוץ בה". זאת, משום שכאשר רוצים להתגרש, אזי אי אפשר "להימלט" מבית הדין הדתי.

לסיכום:

כפי שהסברנו במאמר, בתחום הגירושין ישנם לא מעט מיתוסים שרבים רואים בהם "אורים ותומים". עם זאת, המציאות שונה מאוד. לכן, לפני שאתם משוכנעים לגבי אמיתות "עובדה" מסוימת הקשורה לגירושין, או במידה ואתם עומדים לקראת הליך גירושין, כדאי מאוד לקבל ייעוץ משפטי מוסמך מעורך דין מיומן.

לחצו כאן ליצירת קשר

ליצירת קשר

מלאו את הטופס:

זף גינצבורג ושות' – משרד עורכי דין

דילוג לתוכן