מהן ראיות נסיבתיות?

מהן ראיות נסיבתיות?

במסגרת הליך פלילי, וגם בהליך אזרחי, כדי להוכיח תביעה או כתב אישום, יש צורך להציג "ראיות". כלומר, כדי שהמדינה תוכיח שאדם מסוים ביצע עבירה פלילית, יש צורך להוכיח לבית המשפט, באמצעות ראיות, שהוא זה אשר ביצע את העבירה. מנגד, בהליך אזרחי, תובע שרוצה להוכיח את תביעתו, עליו להראות לבית המשפט, ראיות שיוכיחו במידה סבירה את טענותיו.

אך מהן ראיות? אילו סוגים של ראיות ישנן? במאמר שלפניכם/ן, נשיב על השאלה הזו, ובין היתר – נסביר מהן ראיות נסיבתיות. כל זאת, נעשה לידיעתכן/ם ונוחיותכן/ם, הגולשות והגולשים. נעיר, כי המאמר שלהלן הוא מאמר כללי בלבד, ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי ספציפי.

מהן ראיות?

ראיה, היא בעצם אסמכתא או הוכחה שדבר מסוים נעשה או קרה. כלומר, כאשר אנו רוצים להוכיח שעבדנו בין שעות מסוימות, ראיה לכך – יכולה להיות הגרסה שלנו, אך ראיה חזקה במיוחד, תהיה למשל דו"ח שעון הנוכחות שלנו ממקום העבודה. כאשר אנו רוצים להוכיח שלא קיבלנו כסף לחשבון הבנק, ראיה טובה לכך יכולה להיות הגרסה שלנו, אך זו לא תהיה ראיה חזקה. ראיה חזקה, תהיה הצגת אסמכתאות של עו"ש בחשבון הבנק שלנו. כאשר אנו רוצים להוכיח שאדם מסוים פגע באדם אחר, ראיה טובה לכך תהיה עדות של אדם שאין לו קשר לשני הצדדים, שיעיד על הפגיעה. ראיה טובה מכך, תהיה צילום וידאו של האירוע, שממנו יראו את מה שהתרחש באמת. כאשר אנו רוצים להוכיח שרכב לא נתן לנו זכות קדימה ופגע ברכבנו, ראיה טובה לכך, תהיה תמונה של מקום התאונה, וכן גם עדות של אדם שצפה בתאונה מהצד.

כל הנושא של ראיות במשפט הישראלי, קבוע בפקודת הראיות [נוסח חדש], התשל"ה–1975. פקודת הראיות קובעת אילו ראיות קבילות, ואילו לא קבילות, במקרים מסוימים. יותר מכך, הדין הישראלי אוסר על עדויות מפי השמועה. כלומר – ראיה תהיה לא קבילה אם היא לא ישירה, דהיינו – אם מדובר בעדות שמבוססת על שמועה ולא על מקור. לעומת זאת, פקודת הראיות קובעת מספר חריגים לכך, לדוגמא – חוות דעת של מומחה, רשומה מוסדית (כלומר רשומה שמנוהלת על ידי גוף מסודר) והדוגמאות עוד רבות.

מה ההבדל בין ראיה נסיבתית לראיה ישירה:

ראיה ישירה, כשמה כן היא: ראיה של אדם שיכול להעיד בפירוש שדבר מסוים התרחש. לדוגמא, עדות של אדם שראה אדם אחר תוקף אדם שלישי, היא עדות ישירה. מצד שני, תמונה של נזק שנעשה לרכב מסוים, היא ראיה לא ישירה, לאופן התרחשות התאונה. ניתן אולי להסיק מסקנות מהתמונה, לגבי הנזק שנגרם לרכב, אך אי אפשר ללמוד באופן ישיר על האירוע. ראיה ישירה, תהיה צילום וידאו ממצלמות אבטחה, שבו ניתן לראות בדיוק את מה שהתרחש. ראיה לא ישירה, כלומר – נסיבתית, תהיה עדות של אדם, שראה שאדם אחר הולך ברחוב, פצוע ומדמם.

אז מהי בעצם ראיה נסיבתית? זוהי ראיה שהיא לא ישירה, שניתן ממנה להסיק מסקנות על דבר מסוים, שאותו רוצים להוכיח. זוהי ראיה נסיבתית.

דוגמאות לראיות נסיבתיות:

ראיה נסיבתית, נבחנת בהתאם לנסיבות הנדרשות להוכחה. למשל, כאשר רוצים להוכיח אירוע של רצח, ואדם מסוים טוען שלא עשה דבר, הרי שאם אדם אחר יעיד כי ראה את אותו אדם עם סכין ביד, בסמוך למקום האירוע, הרי שאז – זו תהיה ראיה נסיבתית. כאמור, אם רוצים להוכיח כי אדם פגע באדם אחר, ברכבו – מאחור, הרי שראיה נסיבתית, תהיה למשל תמונות של הנזק שנגרם לרכב, ואז יהיה ניתן להסיק מהראיה, כי אם הרכב נפגע מאחור, הרי שהאירוע באמת התקיים.

עתה, חשוב להעיר – כי ניתן להרשיע אדם על סמך ראיות נסיבתיות במסגרת משפט פלילי. כמו כן – ניתן לנצח בתביעה אזרחית, באמצעות ראיות נסיבתיות.

לסיכום:

דיני הראיות הם תחום סבוך ומורכב. ישנן הוראות יסוד ועקרונות יסוד, כאשר הכלל הבסיסי בדיני הראיות, הוא האיסור על עדות מפי שמועה. עם זאת, ראיות נסיבתיות הן חלק בלתי נפרד מהתחום המשפטי ומתחום דיני הראיות, ולכן – בכל מקרה חשוב מאוד להיעזר בעורך דין מומחה בנדון.

Leave a Reply

לחצו כאן ליצירת קשר

ליצירת קשר

מלאו את הטופס:

זף גינצבורג ושות' – משרד עורכי דין

דילוג לתוכן