מה חשוב לכלול בהסכם גירושין?

הסכם גירושין נועד לייעל את הליך הגירושין, לסיים את המחלוקת בין בני הזוג בהסכמה ובכך למנוע הליכים משפטיים יקרים, ארוכים ומייגעים. הסכם גירושין אינו עניין של מה בכך: הוא מצריך יידע, מומחיות, אורך רוח וניסיון בתחום הגירושין. לנוחיותכם, הגולשים, ריכזנו מספר נושאים שחשוב להסדירם, במסגרת הסכם גירושין.

מהו הסכם גירושין?

הסכם גירושין הוא הסכם אשר נחתם בין בני זוג המבקשים להתגרש, אך את המחלוקת הנוגעת לאופן הגירושין (ולעיתים גם את ענייני המזונות, המשמורת והרכוש), הם מבקשים להסדיר בהסכמה, ללא מעורבות או הכרעה של ערכאה משפטית.

כאשר אנו מבטאים את המונח "הסכם גירושין", אנו עשויים להתייחס רק לשאלת הגירושין. עם זאת, הסכם גירושין הוא כינוי כולל לכלל הנושאים, שאותם אפשר להסדיר בין בני זוג במסגרת הליך גירושין. הסכם גירושין כולל (או עשוי לכלול) הסכם המתייחס למשמורת הילדים, שיעור דמי המזונות ולאופן חלוקת הרכוש המשותף של בני הזוג.

נעיר, כי הסכם גירושין צריך להיות מאושר בפני ערכאה משפטית. למשל, בכל הנוגע לגירושין עצמם, יש לאשר את ההסכם בפני בית הדין הרבני. בכל הנוגע למשמורת ילדים ומזונות, הרי שיש לאשר את ההסכם בפני בית המשפט לענייני משפחה (או בפני בית הדין הרבני, במקרים מסוימים).

להסכם גירושין יש יתרונות רבים, העולים עשרות מונים על גירושין באמצעות ניהול הליך משפטי. הסכם גירושין הוא יעיל, זול משמעותית ומסייע לשמור על קשר חיובי בין בני הזוג. מבחינת חסרונותיו של הסכם הגירושין, הרי שמדובר בהסכם שבו כל אחד מהצדדים מתגמש במעט, לטוב ולרע. יש שיראו בכך חיסרון אך גם יתרון, לעיתים.

אילו תנאים חשוב לכלול בהסכם גירושין?

הסכם גירושין מוצלח הוא הסכם שמשקף את רצון הצדדים, אך גם עשוי למנוע מחלוקות עתידיות. להלן, מספר נושאים שחשוב להסדיר בהסכם. לפני כן נעיר, כי האמור אינו מהווה ייעוץ משפטי ובכל מקרה חשוב לקבל ייעוץ משפטי פרטני.

ענייני גירושין: במסגרת הסכם גירושין, חשוב מאוד להסדיר את אופן הגירושין, הסכמת הצדדים להתגרש וגם סנקציה, במקרה שבו אחד הצדדים יעכב, ללא תום לב, את מתן הגט.

ענייני מזונות: במסגרת הסכם גירושין, רצוי מאוד להסדיר את סוגיית המזונות. האב חב במזונות ילדיו מכוח הדין הדתי-יהודי, שחל על אזרחי ישראל היהודים. חובת תשלום המזונות היא אבסולוטית. עם זאת, שיעור המזונות משקלל גם את שיעור הכנסתו של הבעל, מספר הילדים ועוד. לכן, במסגרת הסכם גירושין יש להסדיר את שיעור המזונות ואופן תשלומם.

שינויים במצב האישי: מומלץ להסדיר בהסכם גירושין את המקרים, שבהם בני הזוג ישנו את מצבם האישי. לדוגמא: יכירו בן או בת זוג חדש\ה ועוד. למשל, אפשר לקבוע שבמקרים כאלו תהיה הפחתה בשיעור המזונות, או לחלופין, שהסדר המשמורת ישתנה.

פירוק שיתוף: לרוב, לבני הזוג המבקשים להתגרש יש דירת מגורים. לכן, במסגרת הסכם גירושין רצוי להסדיר את פירוק השיתוף ולהסכים לכך שהדירה המשותפת תימכר. כמו כן, כדאי להוסיף תנאי שמתייחס לסנקציה, במקרה שאחד מבני הזוג מערים קשיים במכירת הדירה. בנוסף, רצוי להסדיר תקופת ביניים, שבה ההורה המשמורן יוכל להמשיך להתגורר בדירה עם הילדים המשותפים.

סעיף בדבר "סנקציות", בגין אי קיום הסכם או הפרתו: לצערנו, במסגרת הליכי גירושין, לא פעם בני זוג מעלימים מידע איש מרעהו. לכן, במסגרת הסכם גירושין, חשוב להסדיר מה הדין, במקרה שבדיעבד מתגלה שברשות אחד מבני הזוג יש רכוש משותף שהוסתר מבן הזוג השני. נעיר שרצוי ואפשר לקבוע סנקציה במקרים כאלו. בנוסף, חשוב לקבוע סנקציה במקרה שבו אחד מבני הזוג אינו מקיים את החוזה.

סעיף ויתור: ההנחה בהסכם גירושין היא, שהוא עתיד להיות בבחינת "סוף פסוק". לכן, במסגרת הסכם הגירושין חשוב לקבוע, כי הצדדים מוותרים על טענות עתידיות, כדי למנוע סיטואציה שלאחר מספר שנים, אחד מבני הזוג לפתע ידרוש תשלומים שלא הוסדרו בהסכם.

סיכום:

הסכם גירושין הוא הסכם שנועד לסיים ולפתור את המחלוקות בין בני זוג המבקשים להתגרש. היתרון הגדול של הסכם גירושין הוא, שהוא חוסך הליך משפטי יקר, מורכב ומתיש. עם זאת, גם הדרך לחתימה על הסכם אינה בהכרח קלה, שכן היא מצריכה התגמשות וניהול משא ומתן. אנו ממליצים להיעזר בשירותיו של עורך דין בעל ניסיון בתחום דיני המשפחה.

לחצו כאן ליצירת קשר

ליצירת קשר

מלאו את הטופס:

זף גינצבורג ושות' – משרד עורכי דין

דילוג לתוכן