חייב מוגבל באמצעים – מה הדין?

חייב מוגבל באמצעים - מה הדין?

לעיתים, אדם עשוי להגיע לסיטואציה שבה הוא לא עומד בחובותיו או במחויבות הכספית העתידית שלו. לעיתים, בגלל החלטות כלכליות כושלות, אדם גם מוכרז בתור מי שמוגבל באמצעים, למשל – כאשר שיקים רבים של אדם מסוים חוזרים, או כאשר ישנם תיקי הוצאה לפועל רבים שפתוחים נגד אדם מסוים והדוגמאות עוד רבות. במקרים כאלו, עומדת לאדם שמוכרז כמוגבל באמצעים, האפשרות לפנות להליך פשיטת רגל, או להליך של הסדר חובות. כמו כן, הכרזה על חייב כמוגבל באמצעים, בין היתר מובילה להשלכות קשות על החייב, אך עם זאת, לעיתים החלטה כזו עשויה בעתיד להטיב עמו – כפי שנסביר בהמשך.

במאמר שלפניכם/ן נסקור כעת: מיהו חייב המוגבל באמצעים, מהו הליך הוצאה לפועל, אילו הגבלות יחולו על החייב, מהי חקירת יכולת ועוד.

מאמר זה מובא לנוחיותכם/ן, קוראים/ות יקרים/ות. אין לראות במאמר זה תחליף לייעוץ משפטי על ידי עורך דין לענייני משפחה.

הליך הוצאה לפועל:

ההוצאה לפועל היא גוף שאמון על הגבייה המשפטית, כאשר אדם חייב מכוח פסק דין, באמצעות שיק או שטר אחר, לרבות ערבות ועוד. נושה, הוא אדם שחייבים לו כסף. נושה, רשאי לפנות להוצאה לפועל, לשם מימוש חובו מהחייב.

החוק אשר מסדיר את הליך הוצאה לפועל, הינו חוק הוצאה לפועל, התשכ"ז-1967 (להלן: "חוק הוצאה לפועל"). הליך של הוצאה לפועל, כאמור, נועד למצות את ההליכים של החייב, וזאת בשל חובות שנצברו אצלו כלפי הזוכה, שהוא האדם שבגינו נפתח התיק. כמו כן, הגורם המוסמך לדון בהליך זה, הינו רשם הוצאה לפועל, אשר יעניק פסק דין.

חייב מוגבל באמצעים:

חייב מוגבל באמצעים, יוכרז ככזה, כאשר רשם הוצאה לפועל נוכח לדעת כי החייב אינו מסוגל לפרוע את חובותיו. מי שיהיה רשאי להכריז על אדם, כחייב מוגבל באמצעים, יהיו הזוכה לפי בקשתו, החייב לפי בקשתו או בהתאם למה שיחליט רשם הוצאה לפועל.

כמו כן, על חייב מוגבל באמצעים חלות הגבלות, כמו עיכוב יציאה מהארץ, אי שימוש בפנקסי שיקים, הגבלות על כרטיסי חיוב וכן לא ניתן יהיה לייסד חברה או תאגיד. חייב מוגבל באמצעים, יכול להגיש בקשה להפטר לרשם הוצאה לפועל, אם יעמוד בתנאים הבאים: סך חובותיו לא עלה על 800,000 ₪, קרן החוב לא עלתה על 400,000 ₪, החייב עמד בצו התשלומים שלו, אין בקשת פשיטת רגל, במקביל, נגד החייב וכדומה.

הגבלות על החייב:

לפי סעיף 66א' לחוק הוצאה לפועל, ניתן להטיל הגבלות על החייב. להלן, ההגבלות: החייב לא יוכל להוציא דרכון ישראלי, אלא אם קבע רשם הוצאה לפועל, כי מסיבות בריאותיות, יש לאשר לו את היציאה מהארץ (בן משפחה ייכלל גם). בנוסף, ייקבעו הגבלות על כל כרטיסי החיוב של החייב. החייב לא יוכל לייסד חברה או לכהן בסוג של תאגיד, לא משנה באיזו דרך, ואם הוא כבר מכהן או מייסד, אזי פעולתו תופסק לאלתר.

חקירת יכולת:

חקירת יכולת נועדה לבדוק את מצבו הכלכלי של החייב, כאשר רשם ההוצאה לפועל צריך לקיים את פסק הדין. כמו כן, הרשם יבדוק את הכנסותיו ואת כל הרכוש המצוי ברשותו. בסופו של דבר, המטרה העיקרית של הרשם, היא בעצם לבחון את כל השיקולים, לראות האם החייב אכן יכול לשלם את החוב שבגינו נפתח התיק והאם ניתן לקיים את פסק הדין בהתאם.

הרשם יכול להתרשם כי החייב מתקשה, בשל כורח הנסיבות, למלא את התחייבויותיו ולקיים את פסק הדין, ולכן הוא יכול לבחון את בקשתו לפרוס את התשלומים שסוכמו בפסק הדין. מנגד, גם הזוכה רשאי לבקש כי תיערך חקירת יכולת כנגד החייב, וזאת כאשר הוא מנסה להוכיח שקיימת לחייב יכולת לפרוע את חובותיו, ובכך לסתור את עמדתו של החייב, בחקירת היכולת מטעמו.

לסיכום:

למרות שחייב מוכרז כמוגבל באמצעים, ניתנת לו אפשרות לקיים את פסק הדין באמצעות פריסת תשלומים. לצד זה, לא מעט הגבלות חלות על החייב, שכן הוא איננו מסוגל לפרוע את חובותיו. בחקירת יכולת, רשם הוצאה לפועל רשאי לבחון את מצבו הכלכלי בהתאם להכנסותיו, בהתאם ליציאות ולכניסות שלו מהארץ ולארץ, וכך גם רשאי הזוכה לבקש. כאשר אדם הוכרז כחייב מוגבל באמצעים, יש להיוועץ עם עורך דין בתחום החובות, על מנת לקבל סיוע וייצוג הולם מול הגורם המוסמך.

Leave a Reply

לחצו כאן ליצירת קשר

ליצירת קשר

מלאו את הטופס:

זף גינצבורג ושות' – משרד עורכי דין

דילוג לתוכן