מדוע חשוב להתייעץ עם עורך דין?

מדוע חשוב להתייעץ עם עורך דין?

ההליך הפלילי הוא הליך מורכב מאוד, ששוזר בחובו מספר רב של הליכים ותתי הליכים. המציאות גם מלמדת כי ייעוץ משפטי, עוד בשלב מוקדם, לעיתים יכול להוות את ההבדל, בין הרשעה פלילית או ענישה חמורה מאוד, לבין זיכוי מלא מהתיק הפלילי, או ענישה מקלה במסגרת הסדר טיעון. לאור חשיבות הנושא, ומשום שהתחום הפלילי הוא בבחינת דיני נפשות, מצאנו לנכון להציג במאמר שלפניכם/ן, מעין מילון – להליך הפלילי. במסגרת המאמר, נציג מספר תחומים, אך עוד לפני כן, נציג מספר טיעונים, לשאלה מדוע חשוב להתייעץ עם עורך דין פלילי?

כל זאת, נעשה לידיעתכן/ם ונוחיותכן/ם, הגולשות והגולשים. באותה נשימה, נעיר כי המאמר שלהלן הוא מאמר כללי, ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי.

מדוע חשוב להיעזר בעורך דין פלילי?

במסגרת ההליך הפלילי, המלצה נכונה, שניתנת בזמן הנכון, מעורך דין פלילי, יכולה להוות הבדל בין הרשעה לבין זיכוי מההליך הפלילי. לכן, מומלץ להיעזר בעורך דין פלילי, כבר בשלב הראשון. כלומר – עוד בשלב החקירה, שבה לכל חשוד, יש זכות להיוועץ בעורך דין. אנו ממליצים לעולם לא למסור גרסה כלשהי בחקירה פלילית, בטרם תינתן לכם/ן הזכות להיוועץ בעורך דין.

מונחים בהליך הפלילי:

כפי שהבטחנו, בחלק שלהלן, נציג לכן/ם, הקוראות והקוראים, מספר מונחים חשובים שקשורים להליך הפלילי. הבה נתחיל:

כתב אישום:

כאשר המדינה אספה נגד אדם מסוים מספיק ראיות פליליות, הרי שאז היא תגיש נגדו כתב אישום פלילי. כתב האישום יוגש לבית המשפט. כתב אישום מורכב מפירוט עובדתי, ולאחר מכן – מסעיפי חוק, לפיהם המדינה מאשימה את אותו נאשם. נאשם המקבל לידו כתב אישום, רשאי לטעון טענות מקדמיות, בטרם ישיב לכתב האישום, כגון – פסילה בכתב האישום, היעדר סמכות מקומית, חנינה קודמת, הגנה מן הצדק ועוד. במידה ובית המשפט קיבל את הטענות המקדמיות, כתב האישום יבוטל. במידה ולא – הנאשם ישיב לכתב האישום.

מעצר עד תום ההליכים:

כאשר מוגש כתב אישום נגד אדם מסוים, המדינה רשאית לעתור לבית המשפט, בבקשה לעצור את אותו נאשם, עד לתום ההליכים המשפטיים. הדבר נעשה בעבירות חמורות, כגון – עבירות מין, תקיפה חמורה, עבירות רצח, אלימות והדוגמאות עוד רבות.

הסדר טיעון:

הסדר טיעון, הוא בעצם הסדר בין הנאשם לפרקליטות או לתביעה המשטרתית. כאשר קיים סיכון לזיכוי מעבירה חמורה, ומנגד, קיים סיכון להרשעה של הנאשם, הצדדים לרוב יכולים להגיע להסדר טיעון, שבמסגרתו הנאשם מודה בעבירה קלה יותר, ואז הוא גם זוכה בעונש קל יותר. מנגד, הסדר טיעון יכול להתייחס רק לעונש. כלומר, הנאשם מודה ונמנע מניהול משפט פלילי, ומנגד, הוא זוכה להסכמת המדינה – לעונש קל יותר.

גזר דין והכרעת דין:

לאחר שנאשם מנהל משפט פלילי, הרי שבית המשפט יצטרך להכריע האם הנאשם אשם בעבירה פלילית, או זכאי מעבירה פלילית. במידה והוא הורשע, הרי שבית המשפט יכריע מה העונש ההולם. מנגד, במידה והנאשם זכאי, הרי שאז יסתיים ההליך הפלילי.

שימוע:

כאשר התביעה המשטרתית או הפרקליטות, רוצות להעמיד אדם לדין, בעבירת פשע, אזי האחרון רשאי ליהנות מזכות טיעון בפני הרשות המאשימה. כלומר, זכותו לטעון טענות בכתב ולעיתים גם בעל פה, על מנת לשכנע את הגוף התובע, להימנע מהגשת כתב אישום. אגב, בימים אלו – זהו מצבו של מר בנימין נתניהו – ראש הממשלה. הרשות התובעת סבורה כי יש להגיש נגדו כתב אישום, אך עוד בטרם תעשה זאת – אם תעשה זאת – מר נתניהו זכאי לשימוע בפני הפרקליטות, כדי להציג את טענותיו ולשכנע את הפרקליטות להימנע מהגשת כתב אישום, או להפחיתו ככל הניתן.

אז מדוע חשוב להסתייע בעורך דין פלילי:

נראה כי מילון המונחים החלקי מאוד שהצגנו במאמר, מדבר בעד עצמו. ההליך הפלילי הוא הליך מאוד מורכב, שמצריך ידע רב וניסיון. לכן, במידה ונעצרתם/ן או זומנתם/ן לחקירה, או שהוגש נגדכם/ן כתב אישום פלילי, חשוב מאוד להיעזר בעורך דין פלילי בעל ניסיון.

לחצו כאן ליצירת קשר

ליצירת קשר

מלאו את הטופס:

זף גינצבורג ושות' – משרד עורכי דין

דילוג לתוכן